Péče o králíky

Stále více nám píšete dotazy o tom, jak se o králíka starat, kde ho ubytovat, čím ho krmit, jak často ho čistit a tak dále. Rozhodli jsme se proto napsat sem, jak se o králíky staráme my.

Ubytování

Nejčastější dotazy se ptají na to, kde králíky chovat. My králíky celoročně chováme venku, a tak musí vydržet i teploty hluboko pod bodem mrazu. K tomuto účelu nejlépe slouží králíkárny, ve kterých chováme všechny naše králíky. Mnohem lépe izolují teplo a tak je v nich králíkům dobře i v mrazivých teplotách. Na noc králíkárny ještě překrýváme dekami, aby v nich králíkům bylo ještě větší teplo a nefoukalo na ně. Když budeme králíky v zimě venku chovat v klecích, riskujeme to, že mohou snadno nastydnout, jelikož klece teplo špatně izolují.

Podestýlka

Všechny naše králíky chováme na podestýlce ASAN. Podle nás je to nejkvalitnější podestýlka na českém trhu, jelikož výborně saje vlhkost a netvoří se v ní žádné plísně či hniloby. Tuto podestýlku dáváme na dno klece a na ní dáváme ještě slámu, protože je to podle nás nejpřirozenější podestýlka, která vůbec existuje. V letních měsících však králíkům někdy necháváme pouze podestýlku ASAN. V zimě při kontrole klece musíme dbát a to, aby podestýlka v místě, na kterém králík nejčastěji leží nebyla mokrá, jelikož od ní může nastydnout.

Podestýlku měníme podle znečištění a ročního období, v létě častěji než v zimě, nejdéle však jednou za týden.

Vybavení

Mezi nejdůležitější vybavení klece jistě patří miska na jídlo, měla by být dostatečně těžká, aby ji králík nemohl převrátit, dostatečně velká, aby do ní králík mohl strčit hlavu a sníst tak všechno krmení a pokud možno by měla mít zaoblené okraje, aby z ní jídlo tak lehce nevypadávalo.

Další důležitou komponentou vybavení klece je nápáječka na vodu. Ta by měla být stále čistá, a to hlavně pítko, které je nutné při každém čištění vymýt horkou vodou. V zimních měsících však králíkům dáváme vodu do misek, aby zmrzlá voda napáječky nepoškodila. Velmi se nám osvědčili držátka na misky, která se pověsí na pletivo klece a králík tak vodu nepřevrhne.

Takovým doplňkem ve vybavení jsou jesličky na seno. Pokud do nich seno umístíme, tak ho králík neznečistí a vydrží mu tak o mnoho déle.

Krmení

Dnes se v krmení všech zvířat objevuje mnoho nových trendů, u králíků je to třeba směs pro sportovní králíky od firmy Vitakraft. Ve většině případů však mohou takovéto novinky králíkům spíše uškodit, než pomoci. Proto krmíme již osvědčenými krmivy od firmy Berkel - futter, konkrétně krmivem Kräuter Light. Na přilepšenou přídáváme ještě trochu slunečnice, která podporuje lesk srsti. Pokud se však jedná o špatně krmitelné králíky, předkládáme jim krmiva od firmy Apetit, která některým králíkům chutnají více.

Nejdůležitější složkou krmiva je však seno. Při jeho výběru musíme dbát hlavně na čerstvost a původ. Krmení senem bychom neměli v žádném případě zanedbávat!!! Pokud však máme možnost seno odebírat od nějakého farmáře, určitě je to mnohem lepší než balené seno ze zverimexu. Dnes se již na trhu objevuje lisované seno od firmy Apetit. Toto seno králíčkovy určitě nijak neuškodí a je vhodné zejména pro alergiky a na cesty.

Do vody přidáváme všem králíků Acidomid. Jedná se přípravek, který znatelně zvyšuje imunitu a působí jako prevence proti plísním a kocidiiím. Tento přípravek můžeme jedině doporučit!!!

 

Sponzor Králičího hopu Poděbrady

https://klubkralicihop.webnode.cz/ - oficiální stránky Klubu Králičí hop ČR

https://www.kralici.cz/ - plno rad o chovu králíků

https://obchod.kralici.cz/ - eshop, kde seženete vše pro králíky

Kontakt

Adam Silbrník - Králičí hop Poděbrady +420 602 221 429 hop.podebrady@gmail.com