Výcvik králíka 2. díl

Jak naučit králíka skákat-2. díl-další skoky a zvyšování

 

V druhém dílu se budeme věnovat skokům přes více překážek za sebou a jejich zvyšování. Nejdříve si tedy zopakujme, co by měl králík umět před tím, než ho začneme učit to, co zde probereme. Je zcela ochočený a zvyklý na lidi v jeho okolí. V postroji se králík pohybuje přirozeně a nijak mu nevadí v pohybu. Umí si vyhledat překážku a ví, že ji musí přeskočit. Pokud tyto prvky králík již zvládá, můžeme přejít k dalšímu učení vašeho miláčka.

 Jistě jste si všimli, že na závodech se již neskáče pouze jedna překážka, ale více za sebou. Proto se již začneme věnovat trochu obtížnějším prvkům, než skákání pouze jedné překážky. Obrňte se proto silnými nervy, protože králík nebude skákat vždy podle vašich představ. Ovšem při pravidelném cvičení, se jistě vše podaří tak, jak si přejete.

Nyní ale již přejdeme k výcviku skákání. Nejdříve králíka opět pečlivě rozpohybujeme a k rozpohybování nyní nově přidáme skočení jedné překážky jako při prvním dílu. Když překážky skočíme s obou stran přibližně 3x, můžeme za první překážku přidat další. Pro začátečníky stačí vzdálenost 1 metr s výškou překážek asi 10-15 cm. Nejdříve vezmeme králíka do ruky a ukážeme mu všechny překážky. Poté ho položíme na zem před překážky a lehce pobídneme rukou (jistě jste si všimli, že se pobízí dvěma způsoby: lehkým pobídnutím na zadku nebo podebráním pod bříškem, nezáleží na tom, jakou pobídku si zvolíte, každému králíkovi vyhovuje jiná). Pokud je králík dobře naučen tomu, co jsme se učili v prvním díle, neměl by mít s překonáním první překážky žádný problém, ale při běhu k té druhé většinou vyhne z trasy. V tom případě, že vyběhl pouze málo, ho můžeme vrátit zatažením vodítka, ale pokud se např. otočí na trati, vezmeme ho do ruky a vrátíme zpět správným směrem. Můžeme trať absolvovat také z druhého směru, ale pokud se králík během skákání otáčí opačným směrem, skáčeme řadu pouze z jednoho směru. Po delší době nacvičování prodloužíme délku mezi překážkami na cca 180 cm. A postupujeme stejně jako při prvním nácviku na kratší trati. Nakonec můžeme přidat ještě jednu překážku se stejnými rozestupy jako u té první. Ale pokud ještě králík nezvládá dvě překážky s delším rozestupem, další zatím nepřidáváme.

Nyní můžeme králíkovi překážky zvýšit z 10 cm na 15-20 cm. Zde musíme překážky zvyšovat postupně a to tak, že nejprve zvedneme zadní překážku a až poté tu přední. Ale pozor, nemůžeme překážky zvyšovat třeba o 20 cm najednou, většinou o 5 nebo 10 cm. Králík by byl v šoku z tak velké překážky a mohl by na ní mít špatnou vzpomínku, což by mohlo do budoucna ovlivnit naše další skákání a další zvyšování. Pokud králík překážky začne shazovat nosem nebo je prorážet, má nejspíše už dost. Překážky proto opět o něco snížíme a zkoušíme to do té doby, dokud to, co chceme králík neudělá (když králík pořád dělá problémy, tak překážky stále o něco snižujeme, ale nejdeme pod hranici, na které jsme začínali skákat). Až králík udělá vše správně, pochválíme ho (králíka ale musíme chválit po každém cviku, který provedl správně) a uklidíme do klece. Králík má potom pocit, že když s ním už nic nechceme dělat a uklidili jsme ho do klece, že cvik provedl správně. Nemůžeme ho ale uklízet, když naposledy skočil špatně, mohlo by se tak stát, že má králík pocit, když jsme ho uklidili do klece, že třeba shazování čumákem je správně a tento zlozvyk se velmi špatně odnaučuje. Ale pokud vám králík dělá právě takové problémy a nevíte si s nimi rady, tak právě jim se budeme věnovat v dalším dílu. 

Autor: Adam Silbrník

Sponzor Králičího hopu Poděbrady

https://klubkralicihop.webnode.cz/ - oficiální stránky Klubu Králičí hop ČR

https://www.kralici.cz/ - plno rad o chovu králíků

https://obchod.kralici.cz/ - eshop, kde seženete vše pro králíky

Kontakt

Adam Silbrník - Králičí hop Poděbrady +420 602 221 429 hop.podebrady@gmail.com