Výcvik králíka 1. díl

Jak naučit králíka skákat-1. díl-začínáme skákat

 

Nejlepší věk začínajícího králíka na králičí hop jsou 3 měsíce věku zvířete. V tomto věku se králíci nejlépe učí a proto i méně talentovaní králíci se při pravidelném tréninku mohou něco naučit. Ale záleží také na králíkovi, pokud má skutečně talent, může začít skákat i v pozdějším věku (šampion Norska začal skákat až v 6 letech po vyřazení z plemenitby).

V první řadě musí být králík ochočený a zvyklý na lidi v jeho okolí. Poté můžeme teprve začít s prvními kroky ke skákání. Nejdříve vybereme králíkovi správný postroj. Nejlepší je ho koupit ve specializovaném obchodě, kde se tyto postroje již běžně prodávají. Postroj musí králíkovi dobře sedět a mít nastavitelné oba dva popruhy. Jak ten okolo krku, tak ten okolo břicha (v současné době se dají např. ze Švédska objednat tzv. H-postroje, ale ty pro začínající králíky a především začínající vodiče nedoporučujeme. Mají totiž ještě jeden popruh přes hruď králíka a při příliš hrubém a neopatrném zacházení je možné králíkovi nějak ublížit). Popruh na páteři by neměl králíkovi oba dva popruhy stahovat k sobě a lepší je, když je popruh spíše delší než králík potřebuje. Ve skoku si tak může dovolit více. Celkově by měl být postroj lehký, aby králíka neomezoval v pohybu. Vodítko by mělo být 2-3 metry dlouhé, abychom za králíkem nemuseli stále běhat a tím ho zbytečně neděsili. Ale pozor aby nebylo také zbytečně dlouhé, mohli bychom se do něj zamotat a omylem tak králíka strhnout nad skokem.

Pokud je již postroj správně nasazený, položíme králíka na zem a necháme ho běhat, kam chce. Nesaháme na něj a ani ho nezvedáme, aby si pořádně zvykl na postroj. Takto králíka vytahujeme z klece každý den a necháváme ho běhat po pokoji nebo venku asi čtvrt hodiny. Teprve po delší době výcviku cca. 4-3 dnech začneme králíkovi vymezovat určité hranice, kam smí a kam ne. Provedeme to tak, že pokud se králík vydá na místo, kam nechceme tak ho zatáhneme za vodítko, aby se zastavil. Králík většinou zůstane stát na místě a po chvíli to zkusí znovu, nebo se vydá prozkoumávat jiný prostor. Teprve po tom, co se králík v postrojku chová naprosto přirozeně a reaguje na naše pobídky s vodítkem, ho můžeme postavit před první překážku.

Králíka postavíme kousek před překážku (zatím pouze před jednu vyrobenou např. z truhlíků nebo cihel, ale pokud doma máme i speciální překážky na hop, tím líp) a čekáme na jeho reakci. Pokud králík překážku přeskočí, tak králíka slovně pochválíme např. výborně, šikulka a uložíme do klece (ta největší odměna pro králíka je klid, který mu po skákání dopřejeme), ale pokud přestane jevit zájem, tak ho rukou vrátíme zpět před překážku a opakujeme to, dokud překážku nepřeskočí. Když s králíkem začneme trénovat i skákání, nesmíme s ním trénovat každý den, ale přibližně jednou za týden (u takto mladých králíků by každodenní trénink mohl způsobit i smrt). Když po týdnu králíka s klece vytáhneme, tak ho musíme nejdříve rozpohybovat. Necháme ho běhat a postupujeme stejně jako při základním výcviku. Nejdříve mu dáme jenom jednu překážku a snažíme se o to, aby ji skočil z rozběhu a nezastavoval se před ní. Aby mohl králík skákat více překážek za sebou, musíme ho naučit je vyhledávat. Zkoušíme ho dávat dál od překážek a pochválíme ho, i když ji skočí i s mírným zaváháním. Musí k ní ale bez zaváhání přiběhnout, pokud poběží někam jinam, vezmeme ho do ruky a vrátíme ho na místo odkud vybíhal. Když králík dělá vše podle našich představ, králíka uklidíme a zase necháme týden odpočívat. Je dobré, když králíka vytáhneme z klece a jenom ho necháme běhat venku na vodítku, stačí 2x za týden. Lépe si tak na sebe s králíkem zvykneme a pomůže nám to i při tréninku skákání. 

 

Autor: Adam Silbrník

Sponzor Králičího hopu Poděbrady

https://klubkralicihop.webnode.cz/ - oficiální stránky Klubu Králičí hop ČR

https://www.kralici.cz/ - plno rad o chovu králíků

https://obchod.kralici.cz/ - eshop, kde seženete vše pro králíky

Kontakt

Adam Silbrník - Králičí hop Poděbrady +420 602 221 429 hop.podebrady@gmail.com